زنان

انواع رنگ خون در دوران پریودی نشانه چیست؟

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از زنان همراه باشید :

رنگ خون در دوران پریودی,انواع رنگ خون در دوران پریودی,رنگ خون در دوران قاعدگی

رنگ خون دوران قاعدگی از اضطراب و در کل تغییر حالات روحی ما خبر می‌دهد

 

قاعدگی یک نشان حیاتی مانند فشار خون و درجه حرارت بدن است زیرا می تواند کلید اصلی برای نشان دادن سلامت هورمونی شما باشد. و حالا این رنگ خون قاعدگی است که می گوید این نشان حیاتی درست کار می کند یا نه. رنگ خون دوران قاعدگی از اضطراب و در کل تغییر حالات روحی ما خبر می‌دهد.

 چرا رنگ خون پریودی متفاوت است؟
– در اکثر خانم ها، پریودی در سنین 12 تا 13 سالگی شروع می شود. خونریزی هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد.

– طول چرخه پریودی، بافت خون و رنگ خون نشان دهنده سلامتی یا وجود مشکل است.

– رنگ خون در پریودی از سیاه تا قرمز روشن، قهوه ای تا نارنجی متفاوت است. بعضی اوقات رنگ خون نشانه سلامتی و گاهی نشانه وجود مشکل است که باید به پزشک مراجعه شود.

رنگ خون های متفاوت در پریودی به چه معنی است؟

 

سیاه

قهوه ای

قرمز تیره

قرمز روشن

صورتی

نارنجی

خاکستری

خونریزی روان

 

 

 

 

 

 

 

لکه بینی لانه گزینی

 

*

*

*

*

*

 

عفونت

 

 

*

*

 

*

*

لاچیا

 

*

*

 

*

 

 

استروژن کم

 

 

 

 

*

 

 

لکه بینی در وسط چرخه

 

 

 

 

*

*

 

سقط جنین زود به هنگام

 

*

 

 

 

 

 

سقط جنین

*

*

*

*

*

*

*

پریودی طبیعی

*

*

*

*

*

*

 

خون قدیمی

*

*

 

 

 

 

 

پولیپ یا فیبروم

 

 

 

*

 

 

 

لکه بینی بارداری

 

*

 

 

*

 

 

جریان آهسته

*

*

 

 

 

 

 

 
انواع رنگ خون پریودی
رنگ خون سیاه در پریودی به چه معنی است؟
ممکن است خون سیاه ببینید اما نگران نباشید. این رنگ مربوط به خون قهوه ای است که خون قدیمی است. ممکن است این خون شبیه به قهوه باشد. خون سیاه معمولا خونی است که وقت بیشتری برای خروج از رحم صرف می کند.

خون قهوه ای در پریودی به چه معنی است؟
ترشحات قهوه ای نشانه ای از خون قدیمی است. خون زمان کافی برای اکسیداسیون داشته است، به همین دلیل از رنگ قرمز استاندارد به رنگ قهوه ای تغییر کرده است. خون قهوه ای به خاطر شرایط زیر است:

1- آغاز یا پایان پریود شما
هنگامی که جریان پریود شما آهسته باشد، ممکن است خون زمان بیشتری برای خروج از بدن لازم داشته باشد. هنگامی که خون در رحم باقی می ماند، قهوه ای می شود. خون ممکن است از پریود قبلی شما باقی مانده باشد.

2- لوچیا
خونریزی که خانم ها چهار تا شش هفته پس از زایمان تجربه می کنند، لوچیا نامیده می شود. این خونریزی نسبتا سنگین است. از روز چهارم به بعد، لوچیا ممکن است به رنگ صورتی یا قهوه ای نمایان شود.

3- بارداری
اگر در دوران بارداری لکه بینی داشته باشید (لکه بینی در اوایل بارداری چند روز طول می کشد؟)، احتمالا به رنگ قهوه ای می باشد. بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

4- سقط جنین از دست رفته
گرچه سقط جنین ممکن است با خون قرمز روشن همراه باشد، بعضی از زنان ممکن است با “سقط جنین از دست رفته” مواجه شوند. در این نوع از حاملگی، رشد جنین متوقف می شود اما تا حداقل 4 هفته از رحم خارج نمی شود. ممکن است خونریزی شدید یا لخته شدن نداشته باشید، اما بعضی از خانمها لکه های تیره قهوه ای یا خونریزی را تجربه می کنند.

 

رنگ خون در دوران پریودی,انواع رنگ خون در دوران پریودی,رنگ خون قهوه ای در دوران قاعدگی

ترشحات قهوه ای نشانه ای از خون قدیمی است

 
رنگ قرمز تیره در پریودی به چه معنی است؟
ممکن است در طول پریودی خون قرمز تیره مشاهده کنید. این رنگ تیره به این معنی است که خون در رحم باقی مانده است، اما اکسید نشده بنابراین به رنگ قهوه ای تبدیل نشده است. خون قرمز تیره به خاطر شرایط زیر است:

1- پایان پریودی شما
همچنین ممکن است این رنگ خون را در انتهای قاعدگی طبیعی خود مشاهده کنید، زیرا جریان پریودی شما متوقف می شود.

2- لوچیا
خونریزی پس از زایمان سنگین می باشد و ممکن است همراه با لخته خون باشد. این خون ممکن است سه روز اول به رنگ قرمز تیره باشد و کم کم به شکل بافت های مختلف ظاهر شود. خانم هایی که سزارین انجام می دهند در 24 ساعت اول خونریزی سنگین را تجربه می کنند.

خون قرمز روشن در پریودی به چه معنی است؟
پریود شما ممکن است با خون قرمز روشن شروع شود. این به این معنی است که خون تازه است و به سرعت جریان می یابد. خون شما ممکن است در طول پریودی به همین رنگ باشد و یا کم کم تیره شود. خون قرمز به خاطر شرایط زیر است:

1- عفونت
برخی از عفونت ها، مانند کلامیدیا و گونوره، ممکن است بین پریودی ها خونریزی ایجاد کنند. اگر قبل از شروع پریودی، خونریزی داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

2- بارداری
خونریزی در دوران بارداری نگران کننده است. گاهی اوقات، این خونریزی نشانه سقط جنین است (خونریزی در هفته ششم بارداری). گاهی اوقات خانم خونریزی می کند اما نوزاد سالم به دنیا می آورد. هر مورد منحصر به فرد است. بهتر است در هر زمان که در حین بارداری خونریزی دارید، به دکتر خود مراجعه کنید.

3- پولیپ یا فیبروئیدها
این رشد غیر سرطانی در رحم ممکن است موجب خونریزی سنگین در پریودی شما شود (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان). این بافت ها می توانند بزرگ یا کوچک باشند و علایم دیگری مانند درد و فشار به همراه داشته باشند.

خون صورتی در پریودی به چه معنی است؟
خون شما ممکن است در ابتدا یا انتهای پریودی صورتی رنگ باشد، به ویژه اگر لکه بینی دارید. این خون روشن احتمالا نشان می دهد که خون با مایع دهانه رحم مخلوط شده و رنگ آن رقیق شده است. خون صورتی به خاطر شرایط زیر است:

1- لوچیا
از روز چهارم به بعد، لوچیا ممکن است رنگ صورتی یا قهوه ای باشد.

2- استروژن کم
گاهی رنگ صورتی خون قاعدگی ممکن است سطح استروژن کم بدن را نشان دهد. استروژن به تثبیت پوشش رحم کمک می کند. بدون این هورمون، شما ممکن است بارها در طول چرخه خود ریزش پوشش رحم داشته باشید، که منجر به رنگ های مختلف از جمله صورتی می شود. برخی از علل استروژن کم عبارتند از مصرف قرص کنترل زایمان هورمونی که شامل استروژن و یا پروموتراپی نیست.

3- لکه بینی میان دوره
ممکن است این رنگ را در دوران تخمک گذاری مشاهده کنید. باز هم، وقتی که خون رحم شما با مایع روشن دهانه رحم مخلوط می شود، ممکن است به رنگ قرمز یا صورتی دیده شود.

4- سقط جنین
اگر باردار هستید، خروج مایع روشن یا صورتی از مهبل (واژن) ممکن است نشانه سقط جنین باشد. علائم دیگر شامل گرفتگی، خروج بافت و از دست دادن علائم حاملگی است.

رنگ نارنجی خون در پریودی به چه معنی است؟
هنگامی که خون با مایعات دهانه رحم مخلوط می شود، ممکن است به رنگ نارنجی ظاهر شود. به همین ترتیب، ممکن است ترشحات نارنجی را به همان دلیلی که ترشحات صورتی را دیده اید، ببینید. خون نارنجی به خاطر شرایط زیر است:

1- لکه بینی لانه گزینی
بعضی از زنان گزارش می دهند که در زمان لانه گزینی و یا 10 تا 14 روز پس از تخمک گذاری، رنگ نارنجی یا صورتی ظاهر می شود (چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی). همه خانم ها لکه بینی لانه گزینی را تجربه نمی کنند، اما این لکه بینی در رنگ های متفاوت ظاهر می شود. اگر لکه بینی به پریودی منجر نشود، بهتر است آزمایش تست بارداری را انجام دهید.

2- عفونت
هر گونه ترشحات غیر طبیعی یا غیر معمول ممکن است نشانه ای از عفونت باکتریایی یا عفونت های منتقله از راه جنسی باشد.

رنگ خاکستری خون در پریودی به چه معنی است؟
رنگ خاکستری ترشحات نیاز به مراجعه به دکتر دارد. رنگ خاکستری خون به خاطر شرایط زیر است:

1- عفونت
این رنگ ممکن است نشاندهنده این باشد که شما عفونت دارید، مانند واژینوز باکتریایی. نشانه های دیگر عفونت عبارتند از:
– تب
– درد
– خارش
– بوی بد

2- سقط جنین
اگر باردار هستید، ترشحات خاکستری ممکن است نشانه سقط جنین (برای سقط جنین چه باید کرد ) باشد. انتقال بافت از واژن ممکن است به رنگ خاکستری باشد.

 

رنگ خون در دوران پریودی,انواع رنگ خون در دوران پریودی,رنگ خون خاکستری در دوران قاعدگی

رنگ خاکستری ترشحات نیاز به مراجعه به دکتر دارد

آیا طبیعی است که رنگ خون در آغاز و پایان پریودی متفاوت باشد؟
بله در طول پریودی رنگ خون شما تغییر می کند. حتی ممکن است در ماه های مختلف نیز رنگ خون پریودی متفاوت باشد. عوامل مختلفی در رنگ خون دخیل هستند؛ حتی زمانی که پریودی شما کاملا سالم باشد. در اغلب موارد، تغییرات رنگ از قرمز روشن به قرمز تیره تا قهوه ای دیده می شود. خونریزی در ابتدای پریودی سریعتر است و با نزدیک شدن به انتها کند می شود.  این به این معنا نیست که همه تغییرات رنگ طبیعی هستند. اگر خون مات ببینید که عجیب باشد- به ویژه اگر نشانه های دیگری داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید. هر گونه خونریزی در دوران بارداری نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

اگر خون آبکی باشد یا به صورت لخته باشد چه دلیلی دارد؟
علاوه بر رنگ، بافت خون ممکن است در طول پریودی شما تغییر کند. و پریودی های مختلف شما ممکن است بافت های مختلفی داشته باشد. لخته لزوما نگران کننده نیست. لخته در اثر ریزش پوشش رحم دیده می شود. اما اندازه لخته مهم است. اگر لخته های بزرگی مشاهده کنید باید به پزشک مراجعه کنید. خون آبکی پریودی احتمالا خون تازه است که از رحم خارج شده است. بعضی از زنان ممکن است خونریزی بسیار سنگین را تجربه کنند که ازدیاد خون در قاعدگی نامیده می شود.

ترشحات خون که در طول زمان تخمک گذاری (زمان تخمک گذاری | تخمک گذاری چند روز است؟)  اتفاق می افتد ممکن است با مخاط دهانه رحم مخلوط شود و خون سفید رنگ یا بافت ژله ای ایجاد کند. این ترشحات نیز ممکن است لغزنده باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
ممکن است در حین سلامتی سایه ها و بافت های مختلف را در پریودی خود مشاهده کنید. اگر پریودی شما طولانی تر از هفت روز باشد یا خیلی سنگین باشد باید به پزشک مراجعه کنید. دلایل دیگر برای ملاقات با پزشک:

– اگر چرخه پریودی شما نامنظم است
– اگر چرخه شما کوتاه تر از 24 یا طولانی تر از 38 روز است
– اگر به مدت سه ماه یا بیشتر پریود نشده اید
– اگر درد یا علائم غیر معمولی همراه با خونریزی دارید
– اگر بین پریودی ها خونریزی دارید
– اگر از دوران یائسگی رنج می برید و خونریزی دارید

اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد خونریزی صحبت کنید. لکه بینی یا خونریزی ممکن است نشانه سقط جنین باشد. ترشحات خاکستری همچنین ممکن است سقط جنین یا حتی عفونت را نشان دهد، بنابراین بهتر است آن را بررسی کنید.

منبع: ooma.org

 

امیدواریم از این مطلب بهره کافی برده باشید ، مجله چه نیوز بهترینها را برای شما آرزو دارد ، با ما در تازه ترین مطالب زنان همراه باشید.

امیدواریم از این مطلب بهره کافی را برده باشید ، بزودی با شما همراه خواهیم بود در یک مطلب تازه تر از دنیای زنان

مجله اینترنتی گلثمین آرزوی بهترینها را برای شما دارد.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا