خیاطی

دوخت دامن

, دوخت دامن

مقدماتي در مورد اندازه گيري و وسايلي كه در خياطی بيشتر استفاده مي شوند:

واحد اندازه گيري:

متر: واحد اصلي اندازه گيري متر است كه به 3 بخش تقسيم شده است:
1- دسي متر: ( يك دهم متر) اگر متر را تقسيم بر 10 كنيم هر بخش آن يك دسي متر مي شود.
2- ميلي متر: (يك هزارم متر) اگر متر را تقسيم بر 1000 كنيم هر بخش آن يك ميلي متر مي شود.
3- سانتي متر: ( يك صدم متر) اگر متر را تقسيم بر 100 كنيم هر بخش آن يك سانتي متر مي شود.
4- تبديل اينچ به ميلي متر: اندازه اي كه با اينچ مشخص شده را در عدد 25/4 ضرب كنيد.
5- تبديل ميلي متر به اينچ: اندازه اي كه با ميلي متر مشخص شده را در عدد 25/4 تقسيم كنيد.

, دوخت دامن

وسايل خياطي:

وسايلي كه به معرفي آن مي پردازيم، وسايلي ضروري است كه بعضي مواقع كمبود آن مانع كشيدن الگوي كامل يا دوخت كامل مي شود.
1- ميز برش: كه به عرض يك متر و طول 2 متر مي باشد.
2- كاغذ برش: كه ممكن است كاهي يا پوستي باشد. كاغذ كاهي به رنگ سفيد يا زرد تيره است و كاغذ پوستي هم براي كپي كردن بعضي از الگوها به كار مي رود كه مي خواهيم تغييراتي در آن بدهيم.
3- مداد HB، مداد پاك كن، تراش و چسب نواري
4- رولت: براي انتقال شكل يك الگو روي يك كاغذ ديگر و يا براي انتقال الگو به روي پارچه به كار مي رود. هنگام رولت كردن الگو حتماً يك ورقه مقواي ضخيم روي ميز قرار دهيد كه سطح ميز خراش برندارد.
5- سوزن خياطي و سوزن چرخ به شماره هاي مختلف: بعضي مواقع چرخ خياطي شما سالم است، ولي هنگام دوخت بعضي پارچه ها، پارچه را يا نخ كش مي كند يا چين مي دهد. دليلش تناسب نداشتن سوزن با نوع پارچه است؛ مثلاً اگر پارچه ي ريون را با سوزن چرخ معمولي بدوزيد ممكن است چرخ شما يا ندوزد يا پارچه را جمع كند. پس حتماً بايد موقع خريد سوزن به فروشنده بگوييد سوزن را براي چه پارچه اي مي خواهيد.( مثلاً در مورد پارچه ي حرير اگر سوزن با پارچه ي حرير جور نباشد ممكن است پارچه را نخ كش كند.)

قيچی

1- قيچی ساده خياطی
2- قيچي برش ضخيم كه داراي خميدگي قابل ملاحظه اي است.
3- قيچي دالبر و زيگزاگ براي پارچه هايي كه به سرعت ريش مي شوند.
4- قيچي ساده ي نوك تيز: جهت شكافتن درزها و دوخت هاي ظريف به كار مي رود.
5- قيچي برقي: اين قيچي در اكثر توليدي ها به كار مي رود تا بتوانند چند پارچه را روي هم و با هم برش بزنند و كار را سريع تر پيش ببرند.
6- بشكاف و نخ چين: براي كشيدن نخ كوك از لاي درزها به كار مي رود.

دفتر يادداشت:

در موقع اندازه گيري حتماً بايد نواري به دور كمر شخص بسته شود كه گودي كمر آن مشخص شود و يك لباس به مانند زيرپوش به تن داشته باشد. موقع يادداشت كردن اندازه هاي اندام شخص بايد حتماً ايرادهاي اندام مورد نظر نوشته شود؛‌ مثلاً ممكن است شكم كسي بزرگتر از باسن باشد كه در اين حالت محاسبه ي ما براي كشيدن كادر، يك چهارم دور شكم+ يك است. مل يا گچ خياطي: به رنگ هاي سفيد، قرمز و زرد در بازار موجود است.
مدادهاي خياطي: که مانند مل است و به رنگ هاي مختلف وجود دارد و ما بسته به رنگ پارچه از رنگ هاي مختلف آن استفاده مي كنيم( رنگ مداد بايد روي پارچه نمايان باشد).

كاغذ كپي:

به رنگ هاي سفيد، قرمز، زرد، مشكي و آبي موجود است كه البته بايد پس از شستشو يا مقداري كار كردن با پارچه، بي رنگ شود؛ چرا كه اگر اثر آن از روي پارچه پاك نشود، زحمات ما براي داشتن يك لباس با دوخت تميز از بين خواهد رفت.

لايي چسب:

لايي چسب به رنگ هاي مختلف وجود دارد و انواع مختلف دارد. هر چقدر پارچه ي ما ضخيم تر باشد لايي چسبي كه مي خريم ضخيم تر خواهد بود.

كاربرد لايي چسب:

براي يقه ها، كمري دامن و شلوار و مچ آستين لباس، هم چنين براي سجاف جاي دكمه و بعضي از پارچه ها بايد تمام پارچه لايي چسب زده شود كه هم پارچه محكم تر شود و هم جاباز نكند.

اصطلاحات

1- كادر: براي كشيدن الگوي مادر، كادر لازم است كه از يك دوم دور باسن +2 يا 3 يا 4 يا 5 و به طول دلخواه به دست مي آيد. عدد اضافه شده 2 و 3 و 4 و 5 به علت داشتن پارچه هاي مختلف و گشادي لباس است.
2- پاترون تيپ: الگوي آماده شده را روي متقال پياده كنيد و بدوزيد و پرو كنيد؛ بعد از مطمئن شدن از صحت اندازه ها و اين كه لباس هيچ ايرادي در مدل ندارد، آن را بشكافيد و دوباره روي پارچه ي اصلي بياندازيد و ببريد. اين كار فقط براي لباس هاي پيچيده مانند عروس و يا نامزدي است.
3- ساسون: به معناي پنس است.
4- كوك شل: اگر نتوانستيم روي بعضي از پارچه ها با كپي( كاربن) خط بكشيم بايد كوك شل بزنيم.( بعد از دوخت حتماً كوك شل ها را از لاي درزها در بياوريد و سپس اتو كنيد.)
5- اوزمان: فضاي ايجاد شده در الگو را اوزمان مي گويند.
6- لبه دوزي: لبه هاي پارچه پاك دوزي يا سردوزي مي شود.
7- پل: نوار باريكي كه در كمر دامن يا شلوار براي نگهداري كمربند گذاشته مي شود.
8- اپليكه دوزي: در پارچه هاي گيپور گل هايي وجود دارد كه مي توانيد دور تا دور آن را قيچي كنيد و روي لباس ديگري به صورت تزيين استفاده كنيد.

اتو

1- اتوي برقي
2- اتوي سرد: ‌اتويي است كه سيم برق ندارد و بعد از اتوي داغ بلافاصله روي پارچه گذاشته مي شود. اين اتو براي پرس كردن درزها و لبه ها به كار مي رود.
3- پارچه سفيد: براي اين كه لباسمان به وسيله ي اتو برق نيفتد.
4- ژانت: وسيله اي است براي اتو كردن درزهاي كوتاه و آستين و شلوار.
5- ولولورن: تخته ي مخصوص براي اتوي پارچه ي مخمل است. ( لازم به ذكر است كه براي برش مخمل سعي شود خواب مخمل به طرف بالا باشد و همه ي تكه هاي الگو از يك طرف برش بخورد).

طريقه ي اندازه گيري براي تهيه ي الگوي دامن:

1و 2- دور كمر: نواري را به دور كمر شخص ببنديد تا هنگام اندازه گيري مبناي شما براي اندازه گيري دقيق باشد و در ضمن دور كمر را مشخص كند. بعد از بستن اين نوار، دور كمر فرد پوشنده را اندازه بگيريد.
3- اندازه ي دور باسن: متر را دور برجسته ترين قسمت باسن حلقه كنيد و اندازه ي خوانده شده را يادداشت كنيد.
4- اندازه ي دور باسن كوچك: در برخي از روش هاي دوخت، اين اندازه گيري هم نياز مي شود كه براي به دست آوردن آن، متر بايد دور فاصله اي مابين خط كمر و باسن بزرگِ فرد پوشنده حلقه شود و اندازه گيري انجام شود.
5- قد دامن: قد دلخواه فرد پوشنده از كمر تا نقطه ي دلخواه وي به عنوان بلندي دامن، اندازه گيري مي شود.
6- بلندي باسن: فاصله ي بين خط كمر و برجسته ترين قسمت باسن بزرگ اندازه گيري مي شود.

منبع : مجله ترمه

امتیاز شما به این مطلب

آسمان هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا