رپورتاژ آگهی

هدف چیست و راه های رسیدن به هدف کدام است ؟

هدف چیست و راه های رسیدن به هدف کدام است ؟

تعریف هدف‌گذاری از دیدگاه روان‌شناسی : هر کدام از ما انسان ها در زندگی اهدافی داریم که اگر روش رسیدن به هدف Reach the goal را بدانیم، میتوانیم آینده ی خوبی برای خودمان رقم بزنیم. به فرایند آگاهانه ایجاد اهداف خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دستیابی، مرتبط و محدود به زمان، هدف‌گذاری گفته می‌شود. هدف‌گذاری افکار، احساسات و اقدامات ما را به سمت کسب یک نتیجه مطلوب هدایت می‌کند. اگر برای شما هم سوال است چگونه به هدف خود برسیم؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به نکات مهم برای رسیدن به هدف، بهترین راه رسیدن به هدف و موفقیت در زندگی … اشاره میکنیم.

به طور کلی راه رسیدن به هدف رابه سه مرحله ی «شناسایی نیازها و ضرورت‌های زندگی»، «تعیین دقیق و عینی اهداف و اولویت‌بندی‌ آن‌ها» و «حرکت در مسیر رسیدن به اهداف» می توان تقسیم کرد.

راهکارهای رسیدن به هدف

7 گام برای تبدیل آرزوها به واقعیت: راهکارهای رسیدن به هدف

در این بخش میخواهیم راجع به راه رسیدن به هدف و آرزوها صحبت کنیم. همانطور که میدانید تعیین هدف مهم است، اما مشخص کردن هدف یکی از مراحل مهم و ابتدایی ترین قدم ها برای رسیدن به هدف می باشد. همه ما آرزوهایی در سر داریم، اما گاه تبدیل آنها به هدف و رسیدن به آنها کار دشواری به نظر می‌رسد. در این راهنما، 7 گام کلیدی را برای شما شرح می‌دهیم که با به کارگیری آنها، می‌توانید گام‌های موثری در مسیر رسیدن به اهدافتان بردارید.

۱. هدف خود را یادداشت کنید:

راز رسیدن به هدف چیست ؟ برداشتن اولین قدم ! هدفتان را از ذهن بیرون بیاورید و بر روی یک تکه کاغذ بنویسید. نوشتن هدف نه فقط در ابتدای کار، بلکه هر روز صبح، به شما کمک می‌کند تا در طول روز تمرکز خود را حفظ کنید . یادداشت کردن هدف شما، ناخودآگاه را مجبور به پذیرفتن تعهد شما به دستیابی به هدف می‌کند. پیشنهاد می‌شود که هدف خود را نه فقط یکبار، بلکه هر صبح بنویسید تا در طول هر روز تمرکزتان را حفظ کنید. اگر در ابتدای کار مشکلی دارید میتوانید با بهترین روانشناس کرج به صورت حضوری و یا تلفنی ارتباط بگیرید و مشکل خود را حل کرده و سپس به شروع برنامه ریزی کنید.

۲. تعیین مهلت:

یک تاریخ هدف مشخص کنید تا زمانی که می‌خواهید هدف خود را به پایان برسانید. اگر هدفتان چالش بزرگ و پیچیده است، آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و برای هر گام، یک تاریخ زمانی مشخص کنید. این تاریخ‌های مهم را در دفتر یا پلنر گوشی و یا تقویم خود ثبت کنید.

۳. تغییر نگرش:

نگرش مثبت کلید طلایی موفقیت در هر کاری است میتوانید از جملات انگیزشی برای رسیدن به هدف استفاده کنید. از همان ابتدا که تصمیم به رسیدن به هدف خود می‌گیرید، باید نگرش خود را نسبت به تمام جنبه‌های زندگی، از جمله توانایی‌هایتان در رسیدن به هدف، تغییر دهید. کتاب‌های انگیزشی بخوانید، با افراد مثبت‌اندیش معاشرت کنید و به خودتان ایمان داشته باشید. در هر فرصتی که به دست می‌آورید، برای ارتقای نگرش خود تلاش کنید و این کار را به عنوان یک فرآیند دائمی در نظر بگیرید.

۴. توسعه مهارت‌های خود:

ممکن است برای رسیدن به هدف جدیدتان نیاز به یادگیری مهارت‌های جدید یا ارتقای مهارت‌های فعلی خود داشته باشید. مشخص کنید که چه دانش و مهارت‌هایی برای رسیدن به اهدافتان لازم است. بهترین منابع آموزشی را پیدا کنید و با جدیت برای یادگیری و تقویت آنها تلاش کنید. شما با شناخت خود میتوانید به رشد فردیت برسید میتوانید برای شناخت خود از دوره سفر قهرمانی استفاده کنید.

۵. قدم اول را بردارید:

معطل کردن و به تعویق انداختن کارها، بزرگترین دشمن رسیدن به هدف است. منتظر نمانید تا همه چیز ایده‌آل شود، همین الان شروع کنید و در طول مسیر، اقدامات لازم را انجام دهید. به یاد داشته باشید که سخت‌ترین قدم، اولین قدم است. پس هر چه زودتر آن را بردارید. با برداشتن اولین قدم، گامی بزرگ در مسیر رسیدن به آرزویتان برداشته‌اید و قدم‌های بعدی آسان‌تر خواهند بود.سعی کنید قدم اول خود را زودتر بردارید این باعث می‌شود تا سریعاً اقدام به سوی دستیابی به هدف خود کنید.

۶. ادامه تا پایان:

مسیر رسیدن به هدف نهایی شما به ندرت هموار و بدون چالش خواهد بود. در مواجهه با موانع و مشکلات اولیه یا بعدی، تسلیم نشوید. همیشه نتیجه نهایی را در ذهن داشته باشید، شور و اشتیاق خود را حفظ کنید و به حرکت ادامه دهید. هر مشکلی را فرصتی برای یادگیری و رشد تلقی کنید. متعهد باشید که هر روز حداقل یک قدم در جهت رسیدن به هدفتان بردارید.

۷. به خودتان پاداش دهید:

هنگامی که به هدف خود رسیدید، حتماً به خودتان پاداش دهید. به گذشته خود نگاه کنید و از تلاش‌ها و موفقیتتان در رسیدن به آرزویتان لذت ببرید. این کار به ذهن ناخودآگاه شما آموزش می‌دهد که بر روی فعالیت‌هایی که به نتایج مثبت و موفقیت‌آمیز منجر می‌شوند، تمرکز کند. بعد از لذت بردن از پاداش خود، هدف بعدی خود را تعیین کنید و آن را از هدف قبلی بزرگ‌تر و چالش‌برانگیزتر کنید. همه ما می‌توانیم اهداف داشته باشیم، اما برای رسیدن به آن‌ها باید تمرکز داشته باشید. شما باید این مهارت‌های اساسی برای تعیین و دستیابی به اهداف خود را بشناسید، درک کنید و دنبال کنید.

به یاد داشته باشید که همه ما می‌توانیم به اهدافمان برسیم، اما این امر نیازمند تمرکز، تلاش و پشتکار است. با به کارگیری این 7 گام کلیدی، می‌توانید مهارت‌های لازم برای تعیین و دستیابی به اهدافتان را در خود پرورش دهید و گام‌های موثری در مسیر تبدیل آرزوهایتان به واقعیت بردارید.

نکات مهم در تعیین هدف :

• وضوح : هدف باید کاملا واضح و شفاف باشد تا بتوان آن را به آسانی مشخص کرد.
• قابل اندازه‌گیری : باید بتوانید میزان پیشرفت و دسترسی به هدف را ارزیابی کنید.
• قابل دستیابی : هدف نباید بسیار دورتر از شرایط شما باشد چرا که اگر دست نیافتنی به نظر برسد ، انگیزه ی شما را برای دستیابی به هدف کاهش میدهد.
• ارتباط با ارزش‌های شخصی : هدف باید در راستای ارزش های شما باشد.
• زمان‌بندی : زمان رسیدن به هدف را به صورت حدودی مشخص کنید تا بتوانید برای رسیدن به هدفتان برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. از طرفی میتوانید اهداف را بر اساس زمان به کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید.

انواع هدف

انواع اهداف:

همانطور که در بالا گفتیم، شما میتوانید هدف را به کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت نقسیم کنید. در تقسیم بندی هدف گزاری در روانشناسی ، اهداف به سه دسته ی زیر نیز تقسیم بندی میشوند :

اهداف فرایندمحور

مثلا ممکن است هدف شما این باشد که هر روز صبح برای پیاده روی از خانه بیرون بروید. این یک هدف فرایند محور است چرا که که قرار است این فرایند را هر روز تکرار کنیم و عادتی ایجاد کنیم که در نهایت منجر به دستیابی به یک هدف بزرگ‌تر شود. درحقیقت این فرآیندها اقداماتی هستند که برای رسیدن به یک هدف بزرگتر انجام میدهیم.

اهداف عملکرد محور

اهداف عملکردی، اهدافی هستند که به ما کمک می‌کنند تا شاخص‌هایی برای رسیدن به اهداف خود تعیین کنیم. همچنین پیشرفت خود را رصد کرده و انگیزه‌ای برای ادامه کار ایجاد کنیم. مثلا، تعیین هدف برای مطالعه حداقل ۶ ساعت در روز یا ورزش حداقل ۳۰ دقیقه در روز، به ما این امکان را می‌دهد که تلاش‌های خود را بسنجیم و پیشرفت خود را در طول زمان پیگیری کنیم.

اهداف نتیجه محور

اهداف نتیجه محور دستاوردها یا نتایج نهایی را نشان می‌دهند که ما قصد داریم به آنها دست یابیم. این اهداف در واقع نقطه اوج اهداف فرایندی و عملکردی ما هستند. در اهداف نتیجه ‌محور به طور شفاف مشخص است که برای چه تلاش می‌کنیم و چه چیزی را می‌خواهیم به دست بیاوریم، این اهداف به ما کمک می‌کند تا روی تصویر بزرگ‌تر متمرکز بمانیم. برنده شدن در یک مسابقه ورزشی، رسیدن به وزن مورد نظر یا کسب رتبه برتر در مدرسه نمونه‌هایی از اهداف نتیجه محور هستند.

نحوه ی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

برای رسیدن به هدف باید جنگید. در ادامه به نکات مهم برای رسیدن به هدف اشاره کرده و نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف بررسی خواهیم کرد. مهم ترین و موثر ترین راهکار رسیدن به اهداف، برنامه ریزی است. برنامه ریزی فرآیند رسیدن به اهداف را تسهیل می کند.

 • فعالیت هایی که برای رسیدن به هر هدف لازم است، را بنویسید :
  پس از فهرست کردن اهدافتان به صورت مکتوب در یک کاغذ، در زیر هر هدف، کارهایی که برای رسیدن به آن هدف لازم است انجام دهید را بنویسید. نوشتن این موارد، به ایجاد یک چک لیست کمک می کند.
 • جزئیات را در نظر بگیرید :
  اینکه بگویید من در سه سال آینده یک خانه لوکس میخرم، برنامه ریزی دقیقی نیست! برنامه ریزی باید جزئیات دقیق داشته باشد. اگر بتوانید جزئیات رسیدن به اهداف را در برنامه ریزی خود بگنجانید، احتمالا دستیابی به اهداف بیشتر می شود. به عنوان نمونه، ذکر زمان رسیدن به اهداف، از جزئیات برنامه ریزی محسوب می شود.
 • کارهای روزانه را بنویسید :
  یکی از نکات مهم در برنامه ریزی، نوشتن کارهای روزانه است. با نوشتن کارهای روزانه در یک برگه کاغذ می توانید زمان را به خوبی مدیریت کنید، از انجام کارهای بیهوده بپرهیزید، اولویت بندی را یاد می گیرید و به اهدافتان دست پیدا کنید.
 • عادات نامناسب را حذف کنید :
  زمانی که دارید برای رسیدن به هدف برنامه ریزی میکنید ، عادت های مناسب و نامناسب را تفکیک کرده و سعی کنید عادت های بد را دور کنید.
 • میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید :
  کمترین پیشرفت ها در مسیر رسیدن به هدف را دست کم نگیرید. بهتر است یک بازه ی زمانی را انتخاب کنید و میزان پیشرفت خود را بررسی کنید و با ارزیابی میزان پیشرفت، از نقاط قوت و ضعفتان آگاهی پیدا کرده و می توانید قدم های بعدی خود را مطمئن تر بردارید.
 • بر شکست غلبه کنید :
  اگر جایی شکست خوردید تسلیم نشوید و اجازه ندهید شکست سد راه اهدافتان شود؛ روحیه خود را از دست ندهید و پس از یک استراحت کوتاه، دوباره شروع کنید.
 • واقع بین باشید :
  تعیین اهدافی که واقع گرایانه نبوده و دسترسی به آنان محال است، چه فایده ای دارد؟ اگر برای رسیدن به اهداف، برنامه ریزی می کنید، اهدافی را تعیین کنید که بر اساس واقعیت و نه بر اساس رویا و خیال باشند. اگر فرد هدفی را برای خودش تعیین کند و هرچه تلاش کند، ذره ای به هدفش نزدیک نشود، احساس ناامیدی، سرخوردگی و افسردگی خواهد داشت.
 • انعطاف پذیر باشید :
  ممکن است در طی مسیر با چالش ها پیش بینی نشده روبرو شوید. رخداد بسیاری از اتفاقات دست ما نیست! بنابراین در برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف جایی را برای اتفاقات پیش بینی نشده خالی کنید و در صورتی که عمل به برنامه ریزی به علت اتفاقات پیش بینی نشده، ممکن نبود، منعطف باشید و به خودتان سخت نگیرید که اگر عکس این مورد رفتار کنید، متحمل استرس، اضطراب و فشار روانی بیش از اندازه می شوید.
 • اراده و پشتکار داشته باشید :
  برنامه ریزی بدون اراده بی فایده است. دستیابی به هدف، نیاز به پشتکار و نیرویی به نام اراده دارد. تنها با اراده و پشتکار است که می توانید به اهداف بزرگ و کوچک خود دست پیدا کنید.

رسیدن به هدف از دیدگاه روانشناسی تحلیلی

رسیدن به هدف از دیدگاه روانشناسی تحلیلی

عوامل موثر در رسیدن به هدف : روانشناسی تحلیلی، که توسط کارل گوستاو یونگ پایه‌گذاری شده، بر نقش ناخودآگاه در انگیزه و رفتار انسان تمرکز دارد. از دیدگاه این نظریه، رسیدن به هدف به فراتر از برنامه‌ریزی و تلاش آگاهانه نیاز دارد و شامل درک و همسو شدن با نیروهای ناخودآگاه نیز می‌شود. در اینجا چند اصل کلیدی از روانشناسی تحلیلی برای رسیدن به هدف ارائه می‌شود:

1. شناخت خودآگاه و ناخودآگاه:

یونگ معتقد بود که ذهن انسان به دو بخش هشیار و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. اولین قدم در رسیدن به هدف، شناخت عمیق خودمان، هم بخش‌های آگاه و هم بخش‌های ناخودآگاه ذهنمان است. این امر شامل درک ارزش‌ها، باورها، انگیزه‌ها و ترس‌های ما می‌شود، چه آن‌هایی که به طور واضح می‌دانیم و چه آن‌هایی که در اعماق ناخودآگاهمان پنهان هستند. بخش ناخودآگاه، مخزنی از تجربیات، افکار و احساسات سرکوب‌شده و ناهشیار است که بر رفتار و افکار ما تأثیر می‌گذارد. یکی از جنبه‌های مهم ناخودآگاه، کهن الگوها هستند. کهن الگوها، الگوهای رفتاری و فکری ذاتی و جهانی هستند که در ناخودآگاه جمعی انسان‌ها وجود دارند.
برخی از کهن الگوهای مهم که در رسیدن به هدف نقش دارند عبارتند از:
• خود : کهن الگوی خود، هسته اصلی شخصیت و مرکز تمام جنبه‌های روان است.
• سایه : کهن الگوی سایه، جنبه تاریک و ناخواسته شخصیت است که شامل صفات و ویژگی‌هایی می‌شود که از آنها متنفر هستیم یا سرکوب می‌کنیم.
• آنیموس/آنیمه : آنیما در ضمیر ناهشیار مرد به صورت یکی شخصیت درونی زنانه جلوه‌گر می‌شود و آنیموس در ضمیر ناهشیار زن به صورت یکی شخصیت درونی مردانه پدیدار می‌شود
• منِ پیر : کهن الگوی منِ پیر، نماد حکمت، بصیرت و معنویت است.

2. کشف کهن الگوها:
طبق نظریه یونگ، کهن الگوها الگوهای رفتاری و فکری ذاتی در ناخودآگاه جمعی انسان هستند که بر رفتار و انتخاب‌های ما تأثیر می‌گذارند. شناخت کهن الگوهای مرتبط با هدفمان می‌تواند به ما در درک انگیزه‌هایمان و یافتن مسیر درست کمک کند.برای اطلاعات بیشتر راجع به آرکتایپ های زنانه و کهن الگوی مردانه کلیک کنید. همچنین شما میتوانید به صورت کاملا رایگان به تست ها و تحلیل های آن دسترسی پیدا کنید.

3. رویارویی با سایه:

سایه بخشی از ناخودآگاه است که شامل جنبه‌های تاریک و سرکوب‌شده شخصیت ما می‌شود. رویارویی با سایه و ادغام آن با شخصیت آگاهمان برای رسیدن به تعادل و سلامت روان ضروری است. این امر می‌تواند به ما در غلبه بر موانع داخلی و افزایش اعتماد به نفسمان کمک کند. در حقیقت یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به هدف افزایش اعتماد به نفس است. شما میتوانید دوره سایه از سعیده امانی را مشاهده کنید و سایه های شخصیت خود را بهبود ببخشید.

4. تعبیر رویاها:

رویاها می‌توانند دریچه‌ای به ناخودآگاه باشند و به ما در درک افکار، احساسات و انگیزه‌های پنهانمان کمک کنند. توجه به رویاها و تفسیر آن‌ها می‌تواند راهنمایی ارزشمندی در مسیر رسیدن به هدفمان ارائه دهد.

5. خلاقیت و تخیل:

خلاقیت و تخیل ابزارهای قدرتمندی هستند که می‌توانند از آن‌ها برای یافتن راه‌حل‌های جدید و غلبه بر چالش‌ها در مسیر رسیدن به هدف استفاده کرد.

6. همزمانی و نشانه‌ها:

روانشناسی تحلیلی بر اهمیت توجه به همزمانی و نشانه‌هایی که در زندگی ما رخ می‌دهند تأکید دارد. این نشانه‌ها می‌توانند راهنمایی‌هایی از ناخودآگاه باشند که ما را به سمت هدفمان هدایت می‌کنند.

7. تعهد و پشتکار:

رسیدن به هر هدفی نیازمند تعهد و پشتکار است. در طول مسیر با چالش‌ها و موانعی روبرو خواهیم شد، اما با اتکا به انگیزه درونی و تعهد به هدفمان می‌توانیم بر آن‌ها غلبه کنیم.

8.نقش تحلیلگر:

یک تحلیلگر روان‌شناسی تحلیلی می‌تواند به شما در درک ناخودآگاهتان و یافتن راه‌هایی برای رسیدن به اهدافتان کمک کند. تحلیلگر با ایجاد فضایی امن و حمایتی به شما کمک می‌کند تا افکار، احساسات و تجربیاتتان را کاوش کنید و الگوهای رفتاری و انگیزه‌هایتان را درک کنید.
در نهایت، رسیدن به هدف از دیدگاه روانشناسی تحلیلی یک سفر درون‌نگری و خودشناسی است. با درک عمیق خودمان و همسو شدن با نیروهای ناخودآگاهمان، می‌توانیم بر موانع داخلی غلبه کنیم، خلاقانه عمل کنیم و به اهدافمان دست پیدا کنیم. شما میتوانید برای شرکت در کلاس های خودشناسی در کلاس خودشناسی آنلاین و یا حضوری سعیده امانی شرکت کنید که یکی از بهترین دوره های خودشناسی در بین کلاسهای موجود است.

منابع:
• کتاب روانشناسی تحلیلی کارل یونگ
• مقاله کهن الگوها و هدف در روانشناسی تحلیلی
• مقاله رویای هدفمند: استفاده از رویاها برای رسیدن به اهدافتان
• مقالات تخصصی

4.5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا