زنان

بارداری پوچ چه زمانی مشخص می شود؟

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از زنان همراه باشید :

بارداری پوچ,نشانه های بارداری پوچ,درمان بارداری پوچ

پژوهشگران می‌گویند تقریبا یک مورد در 1000 مورد بارداری، مولار است

 

بارداری پوچ در هفته چندم تشخیص داده می شود؟
بعد از تاخیر در قاعدگی، حتما به بارداری بودنتان شک خواهید کرد و سراغ تست حاملگی می‌روید. در این مرحله بارداری شما تشخیص داده می‌شود اما در هفته هشتم تا نهم بارداری و زمان انجام سونوگرافی ممکن است پزشک پی به بارداری پوچ نبرد.

عوامل خطر بارداری پوچ
پژوهشگران می‌گویند تقریبا یک مورد در 1000 مورد بارداری، مولار است. عوامل مختلفی ممکن است باعث بارداری مولار شود که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سن مادر: بارداری پوچ در زنان بالای 35 سال و کوچکتر از 20 سال بیشتر دیده میشود.

سابقه بارداری مولار: اگر یک بار بارداری مولار داشته باشید، این احتمال که این نوع بارداری تکرار شود بیشتر است. بارداری مولار تکراری به طور متوسط در یک مورد از هر 100 مورد اتفاق می‌افتد.

عوارض جانبی بارداری مولار
پس از آنکه بارداری مولار از بین رفت، بافت مولار ممکن است باقی مانده و همچنان رشد کند که نئوپلازی ترفوبلاستیک بارداری یا GTN نامیده می‌شود. این حالت در حدود 15 تا 20 درصد از بارداریهای مولار کامل و 5 درصد بارداریهای مولار جزئی بروز می‌کند.

یکی از نشانه‌های نئوپلازی ترفوبلاستیک بارداری سطح بالای هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی است. در برخی موارد یک مول هیداتیفرم تهاجمی عمیق به لایه میانی دیوار رحم نفوذ میکند که باعث خونریزی واژینال می‌شود. معمولا این مشکل با شیمی درمانی درمان می‌شود اما یکی از گزینه‎های درمان نیز برداشتن رحم یا هیسترکتومی است.

 

بارداری پوچ,نشانه های بارداری پوچ,درمان بارداری پوچ

 بارداری پوچ در زنان بالای 35 سال و کوچکتر از 20 سال بیشتر دیده میشود

پیشگیری از بارداری پوچ
در صورتی که سابقه بارداری پوچ داشته‌اید قبل از اقدام مجدد بهتر است با پزشک مشورت کنید. او ممکن است توصیه کند 6 ماه تا یک سال صبر کنید تا خطر عود مجدد بارداری مولار کم شود. در طول بارداریهای بعدی لازم است مراقبتهای ویژه ای مانند انجام سونوگرافی به طور مرتب انجام شود. همچنین تست غربالگری و آزمایشهای ژنتیکی قبل از تولد می‌تواند برای تشخیص بارداری پوچ مفید باشد.

تشخیص بارداری پوچ
اگر پزشک به بارداری پوچ مشکوک باشد، آزمایش خون انجام می‌دهد تا سطح گنادوتروپین کوریونی انسانی را اندازه‌گیری کند. او همچنین سونوگرافی توصیه خواهد کرد. با یک سونوگرافی استاندارد، امواج صوتی با فرکانس بالا به بافت شکمی لگن هدایت می‌شود. در اوایل بارداری رحم و لوله‌های فالوپ به واژن نزدیک‌ترند بنابراین ممکن است سونوگرافی واژینال انجام شود.

 

بارداری پوچ,نشانه های بارداری پوچ,درمان بارداری پوچ

اگر پزشک به بارداری پوچ مشکوک باشد، آزمایش خون انجام می‌دهد


انجام سونوگرافی برای تشخیص بارداری پوچ
سونوگرافی بارداری پوچ کامل که در هفته 8 و 9 بارداری تشخیص داده می‌شود، ممکن است موارد زیر را نشان دهد:
-هیچ جنینی وجود ندارد
– هیچ مایع آمنیوتیکی وجود ندارد
– جفت کیستیک ضخیم همه رحم را پر کرده است
– کیست تخمدان

در سونوگرافی بارداری پوچ جزئی نیز ممکن است موارد زیر دیده شود:
– جنین با رشد کم
– حجم کم مایع آمنیوتیک
– جفت کیستیک ضخیم

اگر پزشک تشخیص باردای پوچ دهد ممکن است موارد زیر را نیز بررسی کند:
– پره اکلامپسی
– هیپرتیروئیدیسم
– کم خونی

درمان بارداری پوچ
بارداری پوچ یک بارداری طبیعی نیست. برای پیشگیری از عوارض، بافت جفتی باید برداشته شود. درمان بارداری پوچ شامل یک یا چند مرحله است:
– اتساع و کورتاژ: برای درمان بارداری پوچ از روش اتساع و کورتاژ استفاده می‌شود تا بافت مولار از رحم خارج شود. این روش به صورت سرپایی در بیمارستان انجام می‌شود. در طی این روش درمان یک بیهوشی موضعی انجام شده و پزشک یک معاینه لگن انجام داده و برای مشاهده دهانه رحم از اسپکولوم استفاده میکند. او دهانه رحم را باز کرده و با یک دستگاه بافت را از رحم خارج می‌کند.

– هیسترکتومی: اگر بیمار در خطر ابتلا به نئوپلازی تروفوبلاستیک بارداری قرار داشته باشد از هیسترکتومی استفاده می‌شود.

بررسی هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی: بعد از برداشتن بافت مولار پزشک میزان هورمون HCG را بررسی می‌کند تا به حد طبیعی برسد. اگر در خون فرد همچنان این هورمون وجود داشته باشد نیاز به درمان دیگری است. حتی ممکن است پزشک تا یک سال این هورمون را بررسی کند تا مطمئن شود اندازه این هورمون به مقدار طبیعی بازگشته است.

 

منبع: ninisite.com

امیدواریم از این مطلب بهره کافی را برده باشید ، بزودی با شما همراه خواهیم بود در یک مطلب تازه تر از دنیای زنان

مجله اینترنتی گلثمین آرزوی بهترینها را برای شما دارد.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا