صنایع دستی

کمه دوزی ؛ هنر رو دوزی هرمزگان

با مجله اینترنتی هنرات همراه باشید :

 

هنر رو دوزی هرمزگان , دوخت های تزیینی

کمه دوزی یکی از  دوخت های تزیینی و سنتی هرمزگان است

یکی از رشته‌های مشهور صنایع دستی در هرمزگان کمه‌دوزی است. در کمه‌دوزی پارچه‌ای را دور دایره‌ای الک‌مانند که به آن«کمان» می‌گویند می‌پیچند. سپس دور دایره را محکم با طناب می‌بندند تا مانند دف شود، با این تفاوت که به جای دف که دور آن پوست است، دور این کمان، پارچه قرار دارد. بعد از این‌که پارچه روی کمان محکم شد، روی آن نقاشی می‌کشند. سپس پارچه را از کمان جدا می‌کنند. گاهی نقاشی از خود پارچه هم بریده و استفاده می‌شود گاهی هم همان پارچه را برای شلوار، کیف و … به کار می‌برند.

هنر رو دوزی هرمزگان , دوخت های تزیینی

هنر رو دوزی هرمزگان

روش کار کمه دوزی

روش کار بدین صورت است که در آن با استفاده از نخ گلابتون دور پولک های تخت کوچک طلایی یا نقره ایی را دوخته و در اطراف قالبی که از سوراخ کردن وسط یک پولک گرد بزرگ بوجود ما آید نصب می نمایند .

در اصطلاح سوزن دوزی به دوختی گفته می شود که در آن با استفاده از نخ گلابتون و پولک تخت کوچک طلایی یا نقره ، در اطراف قالبی که از سوراخ کردن در وسط یک پولک گرد بزرگ بدست می آید ، قلاب زده می شود بطوری که پولک های ریز و نخ گلابتون روی قالب را می پوشانند تا اینکه طرح و نمایی از گل های کوچک را نشان دهد این گل ها مسلسل و در کنار یکدیگر قرار گرفته و نواری را بوجود می آورند .

این دوخت دارای تاریخچه ی مشخصی نیست ولی آنچه که مسلم است از دوره ی صفوی به بعد در میان دوخت های استان هرمزگان از رواج کامل برخوردار بوده است در آن زمان در اکثر شهرهای استان هرمزگان این دوخت برای تزئین : روسری ها ، یقه لباس ، پای دامن و شلوار و مچ و آستین به کار گرفته می شد ولی اکنون این دوخت در شهرهای بندر لنگه ، میناب و بندر عباس رایج می باشد .

هنر رو دوزی هرمزگان , دوخت های تزیینی

یکی از رشته‌های مشهور صنایع دستی در هرمزگان کمه‌دوزی است

موارد مورد نیاز جهت کم دوزی یا کمه دوزی عبارتند از :

پولک مدور سوراخ دار بزرگ ، پولک کوچک طلایی و ندرتا نقره ای ، نخ گلابتون ، سوزن ، پارچه مخمل یا ماهوت سرمه ای یا سیاه و ساتن ، همانطور که اشاره گردید اجرای کم دوزی بر روی طرح جداگانه نبوده بلکه با قلاب گل ها و نوار و پولکی آماده شده و روی لباس دوخته می شود .

منبع:seeiran.ir

 

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا