صنایع دستی

صادرات صنایع دستی ایران

با مجله اینترنتی هنرات همراه باشید :

صنایع دستی ایران بارزترین گویای فرهنگ و آداب مردم این کشور می باشد که در در طول سالیان سینه به سینه اتقال یافته است و امروزه نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و شاهد صادرات بسیار زیادی از آثار و صنایع دستی به کشور مختلف از جمله ترکیه و عراق هستیم .

صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران

هنرمندان ایرانی در طول تاریخ به طراحی و تولید انواع صنایع دستی پرداخته اند که مجموع آنها صنایع دستی ایران را شکل داده است. تمام صنایع دستی که در این آب و خاک تولید می شوند نشان بزرگی از آداب و رسوم مردم آن بوده و دارای نقش اساسی در اقتصاد زندگی آنها داشته. کشور ایران یکی از کشورهایی می باشد که تنوع فرهنگ در آن بسیار زیاد بوده و در جای جای این کشور می توانید قوم های مختلفی را با فرهنگ های مختلف تماشا کنید. سخن هنر نزدی ایرانیان است و بس نیز در کل جهان اثبات شده است چرا که ایرانیان از زمان های گذشته و بسیار دور به تمدن واقعی دست یافته  و بهترین و شگفت انگیزترین آثار را خلق کرده اند. امروزه بسیاری از آثار و صنایع دستی ایران در موزه های مختلف کشور برای نمایش عموم جمع آوری شده است و برخی از آنها نیز همچنان توسط مردم بومی تهیه و مورد استفاده واقع می شود. از مهمترین آثار و صنایع دستی می توان به صنعت سفالگری، میناکاری، شیشه گری، فرش بافی، منبت کاری و چرم سازی اشاره کرد.

صادرات صنایع دستی ایران

صادرات صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایرانیان علاوه بر آنکه مورد توجه مردم کشورمان واقع شده است بلکه از سال های دور نیز توجه گردشگران را به سوی خود جذب کرده و همین امر راه را برای صادرات این آثار آمیخته با هنر باز کرده است. امروزه می توان شاهد صادرات انبوهی از محصولات به کشورهای مختلف باشیم که این امر نه تنها ورود نقدینگی به کشور را افزایش می دهد بلکه می تواند نمایانگر بسیار خوبی از فرهنگ کشورمان برای کشورهای دیگر باشد. از مهم ترین صنایع دستی که بیشترین حجم صادرات را در بر میگیرد می توان به فرش ابریشم اشاره کرد. فرش ابریشم ایرانی از زیباترین طرح ها و نقشه ها برخوردار بوده و این موضوع نیز سبب شده است تا شهرت جهانی را برای خود داشته باشد و ما می توانیم شاهد گردشگرانی باشیم که پول های بسیار هنگفتی را برای فرش های ابریشم ایرانی پرداخت می کنند. علاوه بر فرش، هنرهای مرتبط با فلز، سفال و سرامیک، هنرهای مرتبط با چوب و نگارگری روی شیشه نیز از دیگر آثاری می باشد که به کشورهای مختلف در سراسر جهان صادر می شود. از مهمترین کشورهای مقصد برای صادرات نیز می توان به ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، کانادا، برزیل، افغانستان و کشورهای اروپایی اشاره کرد.

اختصاصی مجله هنرات

 

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا