گردشگری

– مالخواست – یکی از روستاهای خوش آب و هوا اطراف ساری

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از گردشگری همراه باشید :

دیدنی های مالخواست

«مالخواست» یکی از روستاهای خوش آب و هوای در جنوب شهرستان ساری  است

 

 برای سال ها «مالخواست» و دیگر روستاهای «پشتکوه» مازندران چندان برای گردشگران آشنا نبودند، اما چشمه های «باداب سورت» که کم کم اسم و رسمی به هم زدند و نام شان به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی ایران معروف شد، روستاهای اطراف آن پرمسافرتر شد.

یکی از روستاهای تماشایی و خوش آب و هوای این منطقه از مازندران در جنوب شهرستان ساری «مالخواست» است؛ مالخواست از روستاهای دهستان «پشتکوه» در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است که یکی از راحت ترین راه ها برای رسیدن به آن، جاده کیاسر به ساری است. ضمن این که در این روستا یک اقامتگاه بومگردی هم برپاست. غیر از معماری روستایی خود مالخواست، بافت دو روستای همسایه «اورست» و «قلعه سر» هم تماشایی است.

احتمالا مهم ترین جاذبه سفر به این روستا، مخصوصا در دل گرمای مردادماه، تماشای چشمه های زیبا و رنگین باداب سورت است و دست و صورتی شستن در خنکای چشمه ای است که برای ساختن هر سانتی متر از حوضچه های آهکی آن، چند میلیون سال زمان صرف شده است.
 
خنکای آب ییلاق
در تابستان که میل سفر به استان مازندران مثل هر سال بالاست، تنها سراغ دریای مواج و دلچسب نروید، مخصوصا در مرداد ماه که دمای هوا هم بالاست. از ما می شنوید، راهی روستای مالخواست در منطقه چهاردانگه ساری شوید که هم خنک است و هم یک اقامتگاه بومگردی دارد. غیر از این فاصله کمی هم تا چشمه های باداب سورت دارد.

دیدنی های مالخواست

مالخواست از روستاهای دهستان «پشتکوه» در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است

 

چطور برسیم؟
سه راه تا روستا: مسیر 120 کیلومتری ساری تا روستای «مالخواست» را با وسیله نقلیه شخصی تقریبا دو ساعته طی خواهید کرد.

ساری: از جاده کیاسر 28 کیلومتر به سمت دوراهی «تاکام» رفته سپس به سمت چپ مسیر را تا دوراهی «تلمادره» 70 کیلومتر دیگر رانندگی کنید. دوراهی تلمادره را به سمت چپ رفته، با طی 22 کیلومتر به روستای مالخواست می رسید.

سمنان: از سمنان 28 کیلومتر به سمت شهمیرزاد حرکت کرده، سپس از جاده «فولادمحله» 75 کیلومتر به سمت کیاسر مسیر را ادامه دهید تا به دوراهی تلمادره برسید. دوراهی تلمادره را به سمت راست رفته، با طی 22 کیلومتر به روستای مالخواست برسید. رانندن در این مسیر 125 کیلومتری، با خودروی شخصی حدود دو ساعت زمان می برد.

تهران: در جاده فیروزکوه دو کیلومتر مانده به «پل سفید» در سمت راست و از کنار پمپ بنزین از جاده فرعی به سمت «افراچال» و «سد سیلمان تنگه» بپیچید. این مسیر 75 کیلومتری را تا دوراهی تاکام ادامه داده، در آن جا به سمت کیاسر و پس از آن به سمت دوراهی تلمادره بروید. پس از 70 کیلومتر به دوراهی تلمادره می رسید که بعد از 22 کیلومتر به مالخواست می رسید. هر چند این مسیر 364 کیلومتری طولانی تر است و حدود شش ساعت در راه خواهید بود، اما مسیری زیباست.
 
چه می بینیم؟
چشمه، روستا، قله: هم پیاده و هم با اسب می توانید به دیدن مقاصد گردشگری روستا و اطرافش بروید.

مالخواست از روستاهایی است که تقریبا بافت سنتی خود را حفظ کرده است.

بافت روستا: در مالخواست می توانید، نمونه هایی از سبک معماری شمال ایران را ببینید. علاوه بر این در مالخواست می توانید طعم غذاهای محلی مثل «کاردبلا»، «گوهرماست»، «دیکی»، و «آش دوغ» را بچشید. ضمن آن که می توانید جاجیم، خورجین، گوال، شلوار، جامه، چادرشب، نمد و آثار لاکی بخرید. هنوز هم می توانید بعضی زنان مسن روستا را مشغول بافت پارچه ها یا زیراندازهای سنتی ببینید و از آن ها خرید کنید.

باداب سورت: چشمه های «باداب سورت» یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی ایران است. چشمه های آهکی که به رنگ های مختلفی درآمده اند در 10 کیلومتری روستای مالخواست قرار دارند. طبیعت چند میلیون سال صرف ساختن این سازه های آهکی کرده است، اما به دلیل بی مبالاتی مسافران و برداشت یکی دو معدن نزدیک به چشمه، باداب سورت آسیب های زیادی دیده است. اگر به این چشمه سفر کردید، خودروی شخصی را دورتر پارک کنید و پیاده راهی شوید، ضمن آن که اصلا با کفش روی لبه های چشمه نروید.

 

دیدنی های مالخواست

مالخواست از روستاهایی است که تقریبا بافت سنتی خود را حفظ کرده است.

 
راهنمای سفر به «مالخواست»؛ روستاگردی اطراف ساری
قله شاهدرکوه:  قله «شاهدرکوه» که حدود دو هزار و 500 متر ارتفاع دارد، در نزدیکی روستا قرار دارد. به همین دلیل برخی برای صعود به این قله به مالخواست می روند. اگر قصد صعود به قله را دارید، از بلدهای محلی کمک بگیرید.

غارها: غارهای «دزد دره» یا «کلاغکالی»، «اوچیپ چیپی» و «جولدر»، مهم ترین غار روستا و غار «دیبلی» در «ارومات»، از غارهای اطراف مالخواست هستند که برای رفتن به آن ها باید با بلدهای محلی همراه شوید.

 

منبع: ماهنامه همشهری سرزمین من/ برترین ها

امیدواریم از این مطلب بهره کافی برده باشید ، مجله چه نیوز بهترینها را برای شما آرزو دارد ، با ما در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا