گردشگری

فهرست جاذبه‌های گردشگری در کنیا

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از گردشگری همراه باشید :

کنیا,کشور کنیا,دیدنیهای کنیا

آشنایی با مناطق گردشگری کنیا

 

کنیا کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن نایروبی است و مومباسا، کیسومو و ناکورو شهرهای مهم آن محسوب می‌گردند. کشور کنیا به هشت استان تقسیم گردیده که هر کدام توسط یک استاندار اداره می‌شود.

 معرفی کشور کنیا:

کنیا در زمره 5 کشور برتر قاره آفریقا از لحاظ جاذبه‌های گردشگری است. کنیا کشوری در شرق آفریقا است.

 

پایتخت کنیا، نایروبی است و مومباسا، کیسومو و ناکورو شهرهای مهم آن محسوب می گردند. هفتاد و سه درصد مردم کنیا مسیحی، نوزده درصد آنیمیست و شش درصد مسلمان هستند. زبانهای رسمی آنان سواحلی و انگلیسی است.

سنگواره های یافته شده در آفریقا نشان می دهد که پستانداران از ۲۰ میلیون سال پیش در کنیا زندگی می کرده اند. یافته های اخیر در کنار دریاچه “تورکانا” کنیا نشان می دهد که انسانهای نخستین حدود ۵٫۲ میلیون سال پیش در آن زندگی می کرده اند.

جاذبه ها گردشگری کنیا:

کنیا,کشور کنیا,مناطق دیدنی کنیا

شهر نایروبی کنیا

 

شهر نایروبی و خرید صنایع دستی قبائل کنیا، پارک ملی سامبورو و حیات وحش و طبیعت بی نظیر آن، قایق سواری بر روی دریاچه نایواشا و پرنده نگری و تماشای اسب های آبی و عقاب های ماهیگیر، پارک ملی دروازه جهنم با ساختارهای زمین شناسی اعجاب انگیز، پارک ملی ماسایی مارا و حیات وحش گسترده و بی همتای آن، زندگی قبائل ماسائی و سامبورو، خط استوا، آبشار تامسون، دره مشهور ریفت ولی و….

پارک ملی کنیا:

کنیا,کشور کنیا,مناطق گردشگری کنیا

پارک ملی کنیا

 

اهمیت و نقش پارک های ملی و مناطق حفاظت شده در ابعاد گوناگون در تمام کشورها به رسمیت شناخته شده است.

 

پارکهای ملی مهمترین میراثهای طبیعی هر کشور بشمار می روند. هر پارک ملی بیانگر طیف گسترده ای از اکوسیستمهای دست نخورده، تنوع عظیمی از گیاهان و جانوران، انواع زیستگاهها و سیماهای منحصر بفرد از عوارض زمین، رویشگاهها، زیستگاهها و چشم اندازها در گستره ای وسیع و یگانه است.

 

هر منطقه ای به سادگی قادر نیست عنوان پارک ملی را بخود اختصاص دهد و احراز این عنوان نیازمند برخورداری منطقه از ویژگیهای برجسته ای است که بتواند در آزمون ارزیابی و تطابق خود با معیارهای جهانی گزینش پارکهای ملی سربلند بیرون آید.

 

مناظر دیدنی و طبیعت سرسبز، جنگل های انبوه و بیشه زارهای فراوان، کوهستان های زیبا و مرتفع، حیات وحش منحصر بفرد. شامل:

 

مجموعه بزرگی از پستانداران بزرگ، انواع حیوانات وحشی و پرندگان زیبا و امکان مشاهده آسان آنها در مناطق گوناگون، آبشارها و دریاچه های بسیار زیبایی همچون ویکتوریا، بوگوریا، بارینگو، آمبوسلی، تورکانا، نیواشا و ناکورو که مملو از هزاران هزار فلامینگو است و به طور طبیعی دیده سیاهانی که در جستجوی رویت صحنه های دل انگیز و شگفت آور هستند به سوی خود جلب می کند از جلو ه های پارکهای طبیعی کنیا هستند.

 

به دلیل ویژگی های منحصر بفرد پارکهای ملی کنیا هفت پارک ملی این کشور به مساحت 44359 کیلومتر مربع از جمله ماسایی مارا، سامبورو، آمبوسلی، تسوو شرق و تسوو غرب، ناکورو، مونت کنیا، ابدیر، مونت الگون، سیبولویی، مرو، نایروبی، مومباسا مارین و مالیندی نشنال پارک به عنوان ذخیره گاه زیست کره انتخاب و جزو پانزده پارک اول ملی طبیعی جهان محسوب می شوند.

 ماسایی مارا (Maasai Mara National Reserve):

کنیا,کشور کنیا,پارک ماسایی مارا

ماسایی مارا کنیا

 

پارک ملی حیات وحش زیبا و دل انگیز ماسایی مارا با مساحت 1510 کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی کنیا و در فاصله 224 کیلومتری از نایروبی، بهترین، مهم ترین و پر بازدید کننده ترین پارک طبیعی حیات وحش کنیا و شاید جهان است.

 

ماسایی مارا یک نام محلی میباشد که توسط ساکنان ماسایی این منطقه بر روی آن گذاشته شده و به معنی تک درختان در امتداد یکدیگر است. حد فاصل ماههای جولای تا آگوست بهترین زمان مشاهده حیوانات وحشی که به وفور در این منطقه زیست می نمایند است ولی بدلیل وجود بارندگی و آب کافی در طول سال ماسایی مارا زیستگاه انواع حیوانات می باشد.

 

بازدید کنندگان این پارک طبیعی شانس نزدیک به صددرصدی برای مشاهده Big Five شیر، کرگدن سیاه، فیل، بوفالو و یوزپلنگ را خواهند داشت ضمن اینکه زرافه ، گورخر، شترمرغ، گاو وحشی، انواع آهو و تمساح و… به وفور در مارا قابل مشاهده می باشد.

 

ماسایی مارا از راه زمین در فاصله 5 ساعته و از راه هوایی 40 دقیقه با نایروبی فاصله دارد. لوج کیکوروک اولین، زیباترین و مجلل ترین و تنها کمپ بدون حصار در منطقه مرکزی ماسایی مارا است که از جمله امکانات ویژه آن باند فرودگاه، ایستگاه بالن، برکه اسب های آبی، استخر و… است.

 

برای طیف وسیعی از طبیعت دوستان پیکره پر رمز و راز و شکوهمند ماسایی مارا رازهای ناگشوده بی پایان در سینه دارد.

 پارک ملی ابردیر (Aberdar):

کنیا,کشور کنیا,پارک ملی ابردیر

پارک ملی ابردیر کنیا

 

پارک ملی ابردیر (Lord Aberdar رئیس انجمن جغرافیایی سلطنتطی انگلستان 1848) که در ماه می 1950 به ثبت رسیده است با ارتفاع 1829 الی 4001 متر از سطح دریا و مساحت 726 کیلومتر مربع در غرب منطقه کوهستانهای مرکزی کنیا (مونت کنیا) و در فاصله 180 کیلومتری نایروبی واقع است.

 

ابردیر توسط بوته زارهای زیبا و وحشی سومین قله مرتفع کنیا احاطه شده است. این پارک رویایی جلوه گاه قلمرویی مه آلود در میان جنگل هایی با درختان گل سنگی آویزان بر آنها و ریزش آبشارهای تماشایی درون برکه های زیبا و نهرهایی پر از قزل آلا که از میان دره های سبز پوشیده از خز در جریانند می باشد جایی که فیلها در آنجا پرسه می زنند.

 

پناهگاه ای برای ماهیگیران، رهنوردان و عاشقان خلوت و تنهایی، با چشم اندازی بی نظیر از سرآفرین درخشان Mount Kenya و دریاجه های جوشان دره Great Rift Valley است. آب و هوای ابردیر سرد و ابری همراه با بارش های سنگین و پی در پی در ماههای مارس، ژوئن و سپتامبر، دسامبر است.

 

گیاهان کوهی، بامبو و جنگل های کوهستانی پوشش گیاهی منطقه را تشکیل میدهند. میمون های آبی، شیر، پلنگ، فیل، کرگدن سیاه، گراز، خوک بزرگ جنگلی، گوزن، بوفالو، آهوی نادر و 250 گونه از پرندگان متفاوت و رودخانه های پر از ذخایر ماهیان قزل آلای رنگین کمانی و قهوه ای حیات وحش منطقه را تشکیل می دهند.

 

پارک زیستگاهی بی نظیر برای تقریبا 2000 فیل را مهیا می کند، فیل هایی که در تپه های ابر گرفته و محیط مه گرفته و چشم اندازهای فوق العاده گردش می کنند. ابردیر بخاطر آبشارهای سیل آسایش که از ارتفاعات پوشیده از ابر به دره های عمیق فرو میریزد معروف است.

 

آنها شامل آبشار باشکوه Karuru با ارتفاع 300 متر، آبشار تحسین برانگیز Gura که از جهت مخالف همان دره سرازیر می شود، سقوط مستقیم آبشار Chania و آبشار دلربای Magura که از دهانه غار وسیع ملکه Queens Cave فرو می ریزد.

 

غارهای ابردیر از نظر اینکه مخفیگاه مبارزین کنیایی “مااو مااو” در دوران مبارزه بر علیه استعمار بوده است نیز مشهور است. یادبود جاودان مبارزین “Kimathi پستخانه” که محل درگیریهای خونین و ارسال پیام های ژنرال کیماتی برای چریکهای تحت فرمان وی “مااو مااو” در دهه 1950 بوده در منطقه قرار دارد.

 

بدلیل شمار زیاد اروپاییان ساکن ابردیر در دهه 1920 به آن لقب White Highlands (کوهستان سفید) را داده اند. هتل Treetops زمانی که ملکه الیزابت دوم در سال 1952 از آنجا دیدن نمود در کانون توجه دنیا قرار گرفت. امکانات تفریحی پارک شامل کوهنوردی و پیاده روی است. برای صعود به قلل ابردیر لزومی ندارد که حتما کوهنورد باشید.

 

دریاچه نیواشا کنیا:

کنیا,کشور کنیا,دریاچه نیواشا کنیا

دریاچه نیواشا کنیا

 

کنیا دارای چندین دریاچه فوق العاده از نظر ذخایر ژنتیک از جمله دریاچه های بوگوریا، بارینگو، ناکورو، امبوسلی، ویکتوریا و تورکانا است ولی دریاجه نیواشا در دره زیبای ریفت ولی و در چشم انداز کوه آتشفشانی لانگانات که در فاصله 90 کیلومتری و دو ساعته از نایروبی واقع شده از نظر پوشش گیاهی و چشم اندازهای طبیعی از زیبایی خارق العاده ای برخوردار است.

 

این دریاچه زیستگاه اسب های آبی و گونه های مختلف پرندگان … و مرکز پرورش گل کنیا است.  نیواشا در حقیقت شامل سه دریاچه در کنار یکدیگر است که دو دریاچه دارای آب شیرین و یک دریاچه آن دارای آب شور است که زیستگاه تعدادی فلامینگو، پلیکان، عقاب ماهی خوار و شاه مرغ ماهی خوار و … می باشد.

 

جنگل حاشیه دریاچه واقعا زیبا و زیستگاه حیواناتی همچون زرافه، گورخر، انواع میمون بابون، انواع غزال، آهو، گوزن شاخدار، بوفالو، گراز و … 

 

دریاچه ناکورو کنیا:

کنیا,کشور کنیا,دریاچه ناکورو کنیا

دریاچه ناکورو کنیا

دریاچه ناکورو که یکی از کانون های جذب توریست در کشور کنیا است در واقع از آب های کم عمقی که در شکاف های یک دره جمع شده اند شکل گرفته است. وفور جلبک در این دریاچه دسته های متعددی از فلامینگوها را به خود جذب می کند.

 

گاهی اوقات تا یک میلیون از این نوع پرنده در این ناحیه قابل مشاهده هستند. این واقعه که اغلب تماشایی ترین گردهمایی پرندگان روی زمین نامیده می شود باعث می گردد که خطوط ساحلی این ناحیه به رنگ صورتی دیده شود.

 

هر چند متاسفانه در سال های اخیر جمعیت فلامینگوهای منطقه کاهش چشمگیری داشته که ناشی از مشکلات زیست محیطی و آلودگی آب ها است.

 

پارک ملی ناکورو بهشت دیدار از پرندگان:

کنیا,کشور کنیا,پارک ملی ناکورو

پارک ملی ناکورو کنیا

 

پارک های ملی نمونه های تقریبا بکر و دست نخورده ای از طبیعت می باشد که بدلیل داشتن ذخائر با ارزش گیاهی و جانوری و سایر ویژگی های استثنایی و متنوع از میراث های فرهنگی و ملی هر کشور محسوب می شود.

 

پارک ملی ناکورو Lake Nakuru Nationl Park که یکی از زیباترین پارکهای طبیعی حیات وحش کنیا و شاید جهان است با 188 کیلومتر مربع مساحت و 1756 ارتفاع از سطح دریا و در 160 کیلومتری شمالغربی نایروبی واقع می باشد.

 

دریاچه این پارک که در سال 1968 به ثبت رسیده است مملو از هزاران هزار فلامینگو و پیرامون آن زیستگاه گونه های شگفت انگیزی از حیات وحش از جمله مجموعه ای از پستانداران بزرگ میباشد. پارک ملی ناکورو واقع در دره ریفت ولی دارای 450 گونه پرنده از جمله بیش از یک و نیم میلیون فلامینگوی صورتی، پلیکان، مرغ ماهی خوار، عقاب و … است.

 

از ویژگیهای شاخص این پارک نسبت به سایر پارکهای حیات وحش کنیا راههای داخلی مناسب داخل پارک با علائم راهنمایی کافی است که امکان بازدید از پارک با ماشین سواری معمولی تک دیفرانسیل را به غیر از فصول بارانی فراهم می کند.

 

گیت اصلی پارک در 4 کیلومتری جنوب شهر ناکورو و در خیابان کنیاتا به خیابان مویی قرار دارد. شیر، کرگدن سفید و سیاه، گوزن، گورخر، زرافه، ایمپالا … و 450 گونه از پرندگان متفاوت و دریاچه ناکورو حیات وحش منطقه را تشکیل می دهند. 

 

کوه خدای کنیا:

کنیا,کشور کنیا,دیدنیهای کنیا

کوه خدا یکی از مناطق گردشگری کشور کنیا

 

مونت کنیا دومین قله بلند قاره آفریقا با 5199 متر ارتفاع بعنوان مرتفع ترین پارک ملی جهان، بی تردید از زیباترین و غنی ترین پدیده های طبیعی کره خاکی ما با سه و نیم میلیون سال قدمت می باشد.

 

این کوه شگفت انگیز که به باور ساکنان پیرامون آن محل زندگی خداوند می باشد و نام کشور کنیا نیز از آن گرفته شده، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان ذخیره ژنتیک کره زمین و سرمایه ژنیتیکی انسانها معرفی و مورد حفاظت قرار گرفته است.

 

برای صعود به این کوه 9 راه وجود دارد ولی سه مسیر نارومورو (اصلی ترین مسیر و سریعترین راه برای دسترسی به قله لنانا میباشد که به راه اتریش ها نیز معروف است ضمنا کمپ های آن مناسب تر و مجهزتر هستند)، سیریمون و چیگوریا (زیباترین مسیر که دارای چندین دریاچه است) مناسبترین مسیرهای صعود این کوه زیبا می باشند.

 

حداقل زمان برای صعود و فرود از این قله 3 شب و 4 روز است و کوه پیمایان پس از طی مراحل اداری و ثبت نام رایانه ای در گیت ورودی و معرفی راهنما مجوز صعود دریافت می نمایند.

 

همچنین از مسیر نارومورو در ارتفاع 4800 متری کمپ دائمی مجهزی از سوی کوهنوردان اتریشی به منظور استفاده سنگ نوردان برای صعود و فرود از دیواره فنی چند صد متری مونت کنیا احداث شده است.

 

در تمام طول سال مونت کنیا قابل صعود ولی بهترین زمان آن ماه های ژانویه، فوریه و جولای، آگوست و سپتامبر می باشد. مونت کنیا در حدفاصل ماههای مارچ تا جون فصل پر باران و اکتبر تا دسامبر فصل بارانی را سپری می نماید.

 

مونت کنیا که در سال 1949 بعنوان پارک ملی با مساحت 2124 کیلومتر مربع ثبت جهانی شده در فاصله 175 کیلومتری شمالشرقی نایروبی در جاده تیکا قرار دارد.

 

Climbing The Mountain Of God  نامی است که برای کوهنوردی در این کوه که در ارتفاع بالای 4000 متری بسیار سرد و دارای جنگل درختان بامبو زیبایی می باشد برگزیده شده است. در هنگام راهپیمایی برای صعود به مونت کنیا شانس دیدن میمون سیاه و سفید، بوفالو و گاهی اوقات فیل وجود دارد.

 موزه های کنیا:

کنیا,کشور کنیا,موزه های کنیا

 موزه های معروف کنیا

 

در کنیا موزه‌های متعددی وجود دارد که برخی از جنبه‌های زندگی مردم را به نمایش گذاشته است. موزه ملی کنیا که تاسیس آن به سال 1911 باز می گردد تمام شاخه های علوم طبیعی، ما قبل تاریخ و زمین شناسی را در بر می گیرد و کتابخانه آن دارای مجموعه ای با 25000 جلد کتاب و نشریات آن عبارت از موزه ملی و مجله تاریخ طبیعی شرق آفریقا است.

 

در این موزه اشیاء قدیمی و چگونگی تولد انسان به نمایش گذارده شده است. موزه لامو، کیسومو و مرو از شعبات موزه ملی کنیا می باشند. موزه فورت جیسوس، در سال 1960 در مومباسا تاسیس شده و بقایای کشتی های شکسته پرتغالیها در این موزه بیانگر تاریخ قرن هفدهم سواحل کنیا است. این موزه دارای کتابخانه ای با ده هزار جلد کتاب می باشد.

 

موزه کیتالی، در سال 1924 تاسیس و شامل آثار تاریخی و علمی بویژه آثار مربوط به تعلیم و تربیت است. در این موزه کتابخانه ای با 5000 جلد کتاب دایر است.

موزه ملی راه آهن:

کنیا,کشور کنیا,موزه ملی راه آهن

موزه راه آهن کنیا

موزه راه آهن در ساختمان قدیمی راه آهن قرار دارد و تاریخچه خط آهن کنیا را به نمایش میگذارد. کلکسیونی از لوکوموتیوهای بخار، گردونه های ریل دار و موتورهای مختلف دوران استعماری کشور در این موزه قرار دارند.

 

از جمله اشیاء به نمایش گذاشته شده می توان به کالسکه ای که از آن برای رفتن به شکار حیوانات وحشی استفاده می شده اشاره کرد.

گردآوری: بخش گردشگری

امیدواریم از این مطلب بهره کافی برده باشید ، مجله چه نیوز بهترینها را برای شما آرزو دارد ، با ما در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا