علمی و فناوری

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب و خواندنی

 

برترین ها – رسول گل‌افلاک: فرد کنجکاوی هستید؟ انکار نکنید! همه ما به نوعی کنجکاویم، حالا یکی کمی کمتر و یکی کمی بیشتر. جهان اطراف ما پر است از سورپرایز و راز، پس کنجکاو نبودن غیر ممکن است.

خب ما اینجایم تا حسی کنجکاوی شما را ارضا کنیم و شما را به داناترین فرد اطرافتان تبدیل کنیم!

پس در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با لیستی از حقایق کوچک، اما جالب آشنا کنیم.

 

۱- شیر کاکائو در ابتدا به عنوان دارو استفاده می‌شد.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

این نوشیدنی لذیذ در اصل توسط یک فیزیکدان ایرلندی اختراع شد. هنگامی که او در حال سفر به جامائیکا در قرن ۱۷ بود، مشاهده کرد که مردم محلی چطور آب را با کاکائو مخلوط می‌کنند و می‌نوشند. بعد از برگشت به خانه، تغییراتی را در دستورالعمل آن ایجاد کرد و آن را به عنوان یک دارو به فروش رساند.

۲- بزاق پرندگان در واقع یک غذای لذیذ گرانقیمت است.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

ممکن است که با خود فکر کنید که خاویار غذای ثروتمندان است. اما در چین غذایی به نام لانه پرنده تهیه می‌شود که براق پرنده یکی از اجزای اصلی آن است و اعتقاد بر این است که برای سلامتی مفید است. افرادی که این غذا را تست کرده اند، طعم آن را عالی توصیف کرده اند.

۳- چوب بستنی توسط یک پسر ۱۱ ساله اختراع شد.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

در سال ۱۹۰۵، فرانک اپرسون ۱۱ ساله مخلوطی از یک پودر خوش طعم با آب را با یک چوب هم زن در آن در حیاط خانه گذاشت. به خاطر اینکه هوای بیرون در آن شب سرد بود، نوشیدنی یخ زد؛ و اینگونه بود که درمانگر محبوب روز‌های گرم تابستان متولد شد!

۴- چرا موز‌ها به شکل خمیده اند؟!

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

چه چیزی باعث میشود تا موز‌ها به شکل هلال ماه درآیند؟ این میوه زرد رنگ در جنگل‌های استوایی جایی که نور خورشید زیادی نمی‌تابد رشد میکند. به این دلیل است که موز‌ها خم می‌شوند و سعی میکنند تا خود را با نقاط نورگیر درخت برسانند.

۵- فیل‌ها نمی‌توانند بپرند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

ممکن است در فیلم‌های کارتونی فیل‌هایی را دیده باشید که به راحتی می‌پرند، اما در واقعیت چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ و این موضوع تنها به خاطر وزن سنگین ۴ تنی آن‌ها نیست؛ ماهیچه‌های پا در فیل‌ها نسبتا ضعیف است و مچ پای آن‌ها نیز تقریبا فاقد انعطاف پذیری کافی است.

۶- فلامینگو‌ها سفید یا خاکستری متولد می‌شوند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

سه سال طول می‌کشد تا رنگ کامل صورتی، نارنجی و یا قرمز پر‌های این پرنده شکل بگیرد و این تغییر رنگ به خاطر میگو‌های آب شور و خزه‌هایی است که می‌خورند. به همین خاطر است که فلامینگو‌هایی که در باغ وحش نگه داری می‌شوند، چون که به این عناصر غذایی دسترسی ندارند، رنگ پر‌های آن‌ها سفید می‌شود.

۷- گربه‌ها مزه‌های شیرین را حس نمی‌کنند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

اگر گربه‌ای دیدید که شیرینی می‌خورد و لذت می‌برد، این به معنی آن نیست که گربه می‌تواند مزه شیرین را حس کند بلکه این به خاطر چربی موجود در شیرینی است که آن را می‌خورد.

۸- کروکودیل‌ها نمی‌توانند زبانشان را از دهان بیرون بیاورند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

می‌خواهید بدانید چگونه یک کروکودیل را از یک تمساح تشخیص دهید؟ تمساح‌ها می‌توانند زبانشان را از دهان بیرون بیاورند، در حالی که کروکودیل‌ها نمی‌توانند.

غشایی در دهان کروکودیل‌ها وجود دارد که زبان را بر روی سقف دهان نگه می‌دارد و مانع از حرکت آن می‌شود، که به همین خاطر از هوا محافظت می‌کند و کروکودیل می‌تواند مدت زیادی را در زیر آب بماند.

۹- سلول‌های چربی از بین نمی‌روند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

اگر در حال تلاش برای وزن کم کردن هستید، باید بدانید که در واقع سلول‌های چربی شما از بین نمی‌روند. آن‌ها با شما می‌مانند، اما سایزشان تغییر و کوچک می‌شوند؛ و اگر دوباره وزن اضافه کنید این سلول‌ها بزرگ می‌شوند.

۱۰- چراغ‌های راهنمایی می‌تواند آبی رنگ هم باشند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

بله، می‌توانید آن‌ها را در ژاپن ببینید. تعدادی از چراغ‌های راهنمایی در ژاپن به جای رنگ سبز از آبی استفاده می‌کنند، چون که به طور تاریخی این دو رنگ دارای یک نام در ژاپن بوده اند.

۱۱- صندلی اداری توسط چالز داروین اختراع شد.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

این دانشمند مشهور اولین کسی بود که ایده اتصال چرخ به صندلی را ارائه کرد که می‌تواند به راحتی و سرعت به اطراف حرکت کند.

۱۲- دندان‌های حلزون سخت‌ترین مواد طبیعی اند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

نوعی از حلزون‌های دریایی وجود دارد که “لیمپت” نام دارد. دندان‌های این حلزون ۱۰۰ برابر مو‌های انسان نازکتر هستند، اما فشاری که این دندان‌های می‌توانند تحمل کنند از فشاری که کربن را به الماس تبدیل می‌کند، بیشتر است. قبل از این عقیده بر این بود که تار عنکبوت محکم‌ترین ماده در طبیعت است.

۱۳- خطوط روی بدن ببر‌ها مثل اثر انگشت انسان‌ها منحصر به فرد است.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

خطوطی که روی بدن هر ببر وجود دارد، او را از دیگر ببر‌های جهان متمایز می‌کند و منحصر به همان ببر است.

۱۴- گاو‌ها از رنگ قرمز متنفر نیستند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

علی رغم باور عام، گاو‌ها نسبت به رنگ‌های قرمز و سبز کوررنگ اند. این تکان و لرزاندن پارچه است که باعث آشفتگی و دیوانگی آن‌ها می‌شود، زیرا آن‌ها این حرکت را یک تهدید در نظر می‌گیرند.

۱۵- سوسک‌ها می‌توانند بدون سر زنده بمانند.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

اگر تا به حال با این حشرات در خانه برخورد کرده اید حتما می‌دانید که خلاص شدن از دست آن‌ها چه کار سختی است. آن‌ها شکست ناپذیر به نظر می‌رسند! این موضوع تقریبا واقعیت است، زیرا که یک سوسک می‌تواند تا چندین هفته بدون سر زنده بماند!

۱۶- شهری که در آن تلفن همراه ممنوع است!

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

تصور زندگی بدون تلفن‌های همراه غیر ممکن است. اما در Green Bank که در ایالت ویرجینیای آمریکا قرار دارد، به احترام علم، تلفن همراه وجود ندارد. در این شهر هیچ فرستنده بیسیمی وجود ندارد، چون که می‌تواند در کار یکی از بزرگترین تلسکوپ رادیویی (The National Radio Astronomy Observatory) که در این مکان ساخته شده است، تداخل ایجاد کند.

۱۷- یک سگ به باهوشی یک کودک نوپا است.

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

البته هر صاحب سگی فکر می‌کند که سگش باهوش‌ترین حیوان دنیاست. درسته؟ اما دانشمندان بر روی هوش سگ‌ها تحقیقاتی را انجام داده اند و نتایج نشان داد که سگ‌ها تقریبا به باهوشی یک کودک ۲ ساله اند.

۱۸- مو‌های شما دارای رگه‌هایی از طلاست!

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

له… شما یک گنج واقعی هستید! بیشتر از ۱۴ عنصر در هر رشته تار موی شما وجود دارد که نانو ذرات طلا هم جزئی از آنهاست.

۱۹- یک نویسنده غرق شدن تایتانیک را پیش بینی کرده بود!

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

در سال ۱۸۹۸ مورگان رابرتسون نویسنده آمریکایی، رمانی به نام “پوچی” نوشت. در این کتاب او چگونگی برخورد یک کشتی بزرگ به نام تایتان به کوه یخی و غرق شدن آن را شرح می‌دهد؛ و در سال ۱۹۱۲ تایتانیک دقیقا به همان شکل توصیف شده در این داستان غرق شد! عجب پیشگویی خفنی!

۲۰- پوشیدن نارنجی می‌تواند آینده کاری شما را به خطر بیاندازد!

۲۰ دانستنی کوچک، اما جالب

معمولا پوشیدن لباس مناسب برای یک مصاحبه شغلی برای اینکه اثر مثبتی بر مصاحبه کننده داشت باشد، مشکل است. بنابر دلایلی فرد استخدام کننده معمولا رنگ نارنجی را بدترین رنگ ممکن تشخیص می‌دهد و احتمال رد شدن شخصی که لباسی با این رنگ را پوشیده زیاد است. بهترین رنگ در این گونه موارد رنگ آبی است!

به پایان این مطلب رسیدیم. کدام مورد برایتان عجیب و جالب بود؟ آن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: brightside

مجله اینترنتی گلثمین آرزوی بهترینها را برای شما دارد.

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا